یکی از مهم ترین مواردی که در طول دوره پرورش بوقلمون همواره با آن درگیر هستید کنترل دما و رطوبت سالن بوقلمون است. شما بعنوان یک پرورش دهنده موفق باید اطلاعات دقیقی از میزان دما و رطوبت مورد نیاز سالن در سنین مختلف پرنده را بدانید و آن را مدیریت کنید چرا که رعایت نکردن این مهم گاهی باعث تلفات و کاهش راندمان تولید میشود. با ما در ماکیار همراه باشید…

 

دما، رطوبت و نور در هفته اول

در هفته اول پرورش (جوجه یک روزه) نور، دما و رطوبت اهمیت ویژه ای دارد و باید مدام چک شود. دمای سالن در هفته اول پرورش باید 37 درجه باشد البته این موضوع را درنظر داشته باشید که معیار دمای کف سالن است چراکه دمای بالا با دمای کف سالن چند درجه فرق میکند و شما باید دماسنج را کف سالن قرار دهید و بر اساس آن دما را کنترل کنید.

 

پن بندی سالن با استفاده از کارتن پلاس

ضمنا روش بهتری برای مدیریت جوجه یک روزه وجود دارد و آن هم پن بندی یا تقسیم بندی سالن با استفاده از کارتن پلاس بصورت دایره ای شکل است (طبق تصویر زیر) با این کار میتوانید یک لامپ مادر مصنوعی هم با ارتفاع 60 سانتی متر از زمین وسط دایره آویزان کنید. این کار باعث میشود جوجه هایی که به گرمای بیشتری احتیاج دارند زیر لامپ قرار بگیرند.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

پن بندی سالن بوقلمون

همچنین با توجه به رفتار جوجه نسبت به لامپ هم میتوان کنترل بیشتری روی دمای محیط داشت. بطور مثال اگر دیدید اکثر جوجه ها زیر لامپ جمع میشود متوجه میشوید که دمای محیط سرد است و باید دما را افزایش دهید یا اگر از لامپ دوره میکنند و به کناره ها پناه میبرند و لش و سست و بی حال شده اند قطعا دمای محیط زیاد است و باید کاهش یابد. اما اگر بطور پراکنده متناسب پخش شده اند مشکلی وجود ندارد و دما مناسب است.

یکی از معضلات نگهداری جوجه یک روزه تجمع جوجه در گوشه های سالن و خفگی میباشد لذا دلیل اینکه پن بندی بصورت دایره ای شکل انجام میشود هم همین است دایره گوشه ندارد و مشکلی از بابت تجمع جوجه در گوشه های سالن بوجود نمیاید.

فراموش نکنید اگر از لامپ مادرمصنوعی استفاده کردید میتوانید دمای محیط را روی 34-35 قرار دهید چرا که لامپ مادر هم خودش گرمای قابل توجهی تولید میکند.

 

دمای سالن از هفته دوم به بعد…

از هفته دوم میتوانید دمای محیط را 3 درجه کاهش دهید. یعنی حدود 31 درجه، در هفته سوم دمای 29 درجه مطلوب است. هفته چهارم 27 درجه – هفته پنجم 25 درجه – هفته ششم 23 و هفته هفتم به بعد 20 درجه

 

دما سالن بوقلمون

 

مشکلات و شرایط بوقلمون در دمای بالا (هوای گرم)

دمای سطح بدن بوقلمون 28 درجه است و دردمای کمتر از 28 درجه محیط با هوادهی مناسب گرما از بدن پرنده خارج میشود. در دمای 28 درجه گرمای خارج شده از بدن و گرمای وارد شده به بدن برابر بوده پس محیط تاثیری در خنک کردن دمای بدن ندارد.

اما زمانیکه دمای محیط بالاتر از 28 درجه باشد گرمای بیشتری از طریق تابش و همرفت وارد بدن پرنده میشود و لذا بدن پرنده با گرمای مازاد مواجه میشود. به همین علت در دمای 28 یا بالاتر از آن پرنده برای کاهش دمای بدن خود شروع به له له زدن میکند.

درواقع پرنده با تبخیر آب در شش ها تلاش میکند بدنش را خنک کند و با توجه به اینکه بدن بوقلمون فاقد غدد عرق میباشد لذا تبخیر آب در شش ها آخرین راه برای دفاعی برای خنک کردن بدن میباشد.

در روزهای گرم تابستان گرما از طریق سقف و دیوارها وارد سالن میشود و علاوه بر این در صورت رطوبتی بودن بستر سرچشمه حرارت ناشی از خمیر کود باشد. با این وجود مهم ترین منشا حرارت گرمای تولید شده از بدن پرنده های داخل سالن میباشد.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

واکنش بوقلمون در مقابل گرما

۱- تلاش برای دور شدن از سایر پرنده ها
۲- حرکت به نقاط خنک تر سالن و قرار دادن بدن در مقابل جریان هوا
۳- بالا گرفتن بال ها و دور کردن آن از بدن و در معرض هوا قرار دادن نقاط کم پر بدن
۴- در ابتدا، له له زدن به آرامی
۵- کاهش تحرک و فعالیت
۶- کاهش مصرف خوراک
۷- افزایش مصرف آب
۸- گشاد شدن رگ های سطحی که موجب تیرگی پوست می شود و کاهش جریان خون در اندام های درونی
۹- له له زدن شدید

اما دمای بالا (بالای حد استاندارد) در جوجه های زیر 15 روز بلافاصله باعث لشی و سستی و بی حالی میشود که بلافاصله باید کنترل شود (بلافاصله هم خوب میشود)

 

راهکار برای کنترل گرمای بیش از حد سالن

1 – کاهش تراکم گله : در تراکم زیاد گله با توجه به اینکه دسترسی پرنده به فضای خالی و آبخوری که در هر دو در دفع گرما موثرند کاهش میابد باعث افزایش گرمای تولید شده و گرمازدگی و لشی پرنده میشود. لذا یکی از راه های کنترل و مدیریت گرما در سالن کاهش تراکم گله میباشد.

2 – تهویه و افزایش ورودی هوای سالن : یکی از موثر ترین راه ها برای مقابله با گرمای سالن افزایش وردی هوا در سالن است. ورودی های هوا را از بیرون بیشتر کنید و کاری کنید هوای تازه و سالم بیشتر در سالن در گردش باشد. این موضوع کمک شایانی برای مقابله با گرما به پرنده میکند.

3 – آب تازه و خنک : در صورت نیاز تعداد آبخوری هارا افزایش دهید و توجه داشته باشید همواره آب تازه و خنک در اختیار پرنده قرار گیرد.

4 – قطع خوراک در گرم ترین ساعات روز : اگر روزی دو وعده دان میدهید در روز های گرم تابستان بهتر است اول صبح و بعد از غروب باشد.

 

رطوبت مورد نیاز برای پرورش بوقلمون

رطوبت مورد نیاز برای پرورش بوقلمون در هفته اول باید چیزی حدود 60 تا 70 درصد باشد و از هفته دوم به بعد 50درصد مطلوب است. دلیل نیاز به رطوبت بالا در هفته اول این است که جوجه تازه از تخم بیرون آمده و در دستگاه جوجه کشی رطوبت بالای 80درصد را تجربه کرده لذا نباید یکباره وارد محیطی با رطوبت پایین شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares