کانیبالیسم یا همنوع خواری حالتی است که در آن بوقلمون پر و گوشت همدیگر را در حد مرگ میخورند این حالت به سرعت در گله فراگیر میشود و درصورتی که کنترل نشود می تواند خسارات جبران ناپذیری به پرورش دهنده وارد کند. ادامه این مطلب را در ماکیار بخوانید…

 

چه مواردی باعث وقوع کانیبالیسم یا همدیگر خواری میشود؟

1 – تراکم بالای گله (تعداد بالا فضا کم)

2 – کمبود تعداد آبخوری و دانخوری و لانه

3 – نور زیاد

4 – گرمای شدید

5 – وجود پرندگان فلج و ناتوان در گله

6 – قطع آب و غذا به مدت طولانی

7 – وجود بوقلمون با رنگ های دیگر یا سنین متفاوت در کنار یکدیگر

8 – نقص در جیره غذایی یا کمبود نمک

9 – شرایط استرس زا

موارد بالا از جمله مواردی هستند باعث وقوع کانیبالیسم در گله میشود البته در موارد بالا مورد 1 و 3 و 7 در بوجود آمدم کانیبالیسم نقش بیشتری دارند.

 

کانیبالیسم همنوع خواری بوقلمون

کانیبالیسم در هر سنی میتواند رخ دهد اما در بوقلمون های BUT بیشتر در سن 8 – 9 روزگی و بلوغ اتفاق می افتد و در بوقلمون های نژاد برنز هم در سن بلوغ و بخصوص زمانی که گله تمام نر در یک مکان نگهداری شود.

این مطلب را هم بخوانید : 5 نکته مهم در پرورش بوقلمون

روش های کنترل و جلوگیری از کانیبالیسم در بوقلمون

1 – نور سالن را کم کنید: در صورت نیاز بقدری نور سالن را کم کنید که پرنده صرفا بتواند نیاز های غذایی خودش را رفع کند. نور زیاد یا طول دوره نوری زیاد معمولا باعث ایجاد رفتار خشونت آمیز در پرنده میشود هرگز از نور سفید برای روشنایی سالن استفاده نکنید نور قرمز مناسب ترین نور برای بوقلمون میباشد و همچنین بیش از 16 ساعت نور هم در شبانه روز باعث ایجاد استرس در پرنده میشود که باید به آن توجه داشته باشید.

2 – مشغول نگه داشتن و پرت کردن حواس پرنده : تکنیک های زیادی برای حواس پرت کردن پرنده وجود دارد، مثلا میتوانید مقداری یونجه بالای سر پرنده آویزان کنید یا تکه های سبزیجات در اطراف سالن پخش کنید کلم آویزان کنید تا با آن مشغول باشد یا توب رنگی کوچک آویزان کنید تا با نوک زدن به آن حواسشان پرت شود و هم نوع خواری نکنند.

3 – جدا کردن پرندگان زخمی : به محض اینکه پرنده زخمی مشاهده کردید بلافاصله از گله جدا کنید چرا که محل زخم پرنده باعث حمله دیگر بوقلمون هاشده و تا دل و روده پرنده زخمی را بیرون نکشند دست بردار نیستند و همین امر کانیبالیسم را در گله تشدید میکند.

4 – حذف نقاط آفتاب افتادگی در سالن : نقاطی از سالن که در معرض نور خورشید و آفتاب قرار دارند را سایه کنید چراکه بوقلمون ها برای قرارگرفتن در همان محل دعوا میکنند.

5 – دمای سالن را در حد امکان کاهش دهید

 

کانیبالیسم چیست

تمامی موارد گفته شده در بالا به تنهایی یا بصورت ترکیبی میتواند مثمرثمر باشد اما باید امتحان کنید کاهش نور سالن همیشه یکی از راهکارهای قابل توجه در پیشگیری و کنترل کانیبالیسم در بوقلمون است اما اگر وضعیت را خطرناک دیدید بهتر است هرچه زودتر همه راه ها را امتحان کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares