سلام خدمت همه دوستان و همراهان سایت ماکیار – اگر در صنعت بوقلمون کار میکنید حتما میدانید که پرورش بوقلمون یک روزه یکی از چالش هایی است که احتمالا با آن درگیر میشوید حتی اگر چندین بار این کار را کرده باشید باز هم هر دوره برای شما تجربیات و نکات جدیدی به همراه دارد. در این مطلب به 10 نکته ویژه برای نگهداری از جوجه یک روزه بوقلمون اشاره میکنیم که قطعا برای شما مفید خواهد بود با ما همراه باشید…

 

با توجه به خصوصیاتی که جوجه بوقلمون دارد این تعبیر در مورد آن وجود دارد که جوجه بوقلمون شروع کننده خوبی برای زندگی نیست بنابراین با توجه به وابستگی بیشتر جوجه بوقلمون به مادر در مقایسه با مرغ، در ابتدای دوره برای کاهش تلفات احتمالی باید از یک سری تکنیک های پرورشی خاصی بهره برد. به دلیل این وابستگی چنانچه مواردی که در ادامه توضیح دادیم رعایت نشود  تلفات روز چهارم تا هفتم گله های بوقلمون به دلیل نخوردن دان به شدت افزایشی خواهد بود که مشخصه این تلفات، نبود دان در دستگاه گوارش پرنده و تورم شدید کیسه صفرا خواهد بود.

 

1 – پن بندی :

شرط اول و اصلی دوره پرورش، تخلیه جوجه در حلقه های پرورشی می باشد(پن بندی برای شروع دوره، دست کم برای 5 روز اول ضروری میباشد). برای پن بندی با استفاده از موادی مثل توری، کارتن پلاس و… استفاده کرد و بایستی حلقه هایی با قطر 4 متر ایجاد شود و درون هر حلقه 300 جوجه تخلیه شود.

پن بندی سالن بوقلمون

 

2 – برنامه خاموشی

پس از تخلیه جوجه در سالن، 10 ساعت روشنایی سپس 1 ساعت خاموشی اعمال شود. پس از آن 5 ساعت روشنایی و یک ساعت خاموشی رعایت شود و در ادامه 3 ساعت روشنایی و 2 ساعت خاموشی اعمال شود در این مرحله 3 ساعت روشنایی و 2 ساعت خاموشی به صورت پشت سر هم تا آخر روز پنجم رعایت شود این برنامه باعث میشود پرنده به خوردن دان و آب تشویق شود.

 

3 – تکنیک های ویژه شماره سه

قبل از رسیدن جوجه به مزرعه، دما و رطوبت لازم برای سالن تامین شود. پس از تخلیه جوجه در داخل حلقه های پرورش (پن)، دان و آب جلوی چشم خود جوجه ها ریخته شود تا هم به چشم ریختن دان و آب را ببینند و هم صدای آن را بشنوند. این کار باعث میشود از روی کنجکاوی هم که شده دور ظرف آب و دان جمع شوند و خوردن و آشامیدن را یادبگیرند.

دانخوری بوقلمون

پس از ریختن دان تمامی افراد حاضر در سالن بایستی به مدت 5 ساعت سالن را ترک کنند و در کنار جوجه ها نباشند زیرا تا زمانی که درکنار جوجه ها یا داخل گله باشیم توجه جوجه پرنده به فرد مذکور خواهد بود و در چنین شرایطی به درستی آب و دان نخواهند خورد. ولی در صورت ترک سالن، اکثریت گله شروع به خوردن آب و دان خواهند کرد. بنابراین اجرای این تکنیک برای کاهش تلفات جوجه یک روزه بوقلمون ضروری خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

4 – کنترل دما

دمای سالن در زمان جوجه ریزی باید بین 33 تا 35 درجه سانتی گراد باشد. افزایش دما باعث کاهش رغبت جوجه به مصرف دان خواهد بود و این امر موجب افزایش تلفات  اولیه گله خواهد بود البته این دامنه دمایی در رطوبت نسبی 30 تا 60 درصد توصیه میشود.

در رطوبت زیر 30 درصد، درصوت جمع شدن پرنده ها به دور هم و روی همدیگر، بهتر است یک درجه افزایش دما تا 36 درجه داشته باشیم در بیشتر اقلیم های ایران 34 درجه برای اکثر مناطق مناسب خواهد بود.

 

5 – بستر مناسب برای جوجه یک روزه

از بستر مناسب و راحت برای ابتدای دوره استفاده شود. پیشنهاد ویژه ما، استفاده از کاه جو یا گندم میباشد. ولی پوشال یا رول کاغذی ضخیم نیز در شرایط ویژه قابل استفاده است.

 

6 – تکنیک های ویژه شماره شش

پیشنهاد میشود در چند روز اول برای افزایش رغبت مصرف دان، پس از هر بار دان دادن، ترکیب B complex و آب بصورت خیلی کم روی دان اسپری شود تا بوی این ترکیب برای جذب هرچه بیشتر پرنده به سمت دان کمک کند. (نسبت B complex به آب 1 به 3 لیتر باشد.)

این مطلب را هم بخوانید : 5 نکته مهم در پرورش بوقلمون <

7 – ویتامین های مورد نیاز در آب

برای ویتامین های مورد نیاز در آب نیز از فرمول پیشنهادی تیم ماکیار برای تقویت و افزایش اشتها و کاهش تلفات در روز های اولیه استفاده شود. البته باید در استفاده از این ترکیبات دقت لازم را داشته باشید و طبق برنامه استفاده کنید و در اضافه کردن ویتامین به آب زیاده روی نکنید تا باعث بروز مشکلات گوارشی و کلیوی در پرنده نشود. چرا که در این شرایط موجب شکل گیری اسهال در گله شده و آب بدن پرنده دفع میشود و گله دچار دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) میشود که خود عامل کاهش اشتها و افزایش تلفات خواهد بود.

 

8 – کنترل نور

تاجایی که شرایط سالن اجازه میدهد بایستی از شدت نور مناسب برای حداقل 5 روز نخست بهره برد پیشنهاد ما دست کم 40 لوکس نور میباشد که البته شایان ذکر است به محض مشاهده کانیبالیسم یا همنوع خواری در بوقلمون اقدام به کاهش شدت نور کرد.

 

9 – ظروف دان خوری

توصیه میشود در روز های نخست (یک هفته اول) از انواع دان خوری متنوع برای در اختیار گذاشتن دان استفاده شود. از جمله سینی، دان خوری های دراز، گرد، پنجره ای و هرچیزی که رنگ دان داخل ظرف خودنمایی و جلب توجه کند.

این کار باعث میشود تنوع در نوع دان خوری مشوق خوبی برای مصرف دان در ابتدای دوره در گله های بوقلمون باشد.

این مطلب را هم بخوانید : چطور با 250 بوقلمون 170 میلیون سود کردم؟ <

10 – هوای سالم

یکی از موارد مهم برای شروع خوب دوره، تامین هوای عاری از گاز های سمی است که مهم ترین آن دی اکسید کربن و منواکسید کربن است. با تاکید تامین اکسیژن کافی برای تشویق گله به شروع مصرف دان از اهمیت زیادی برخوردار است.

در رابطه با پرورش جوجه یک روزه بوقلمون یک فیلم را هم ببینید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares