پرورش بوقلمون در فضای باز یا سالن؟ کدام بهتر است؟ این سوالی است معمولا از سوی افراد تازه کار پرسیده میشود امروز میخواهیم کمی تخصصی تر به این موضوع بپردازیم پس اگر شما هم میخواهید بدانید پرورش بوقلمون در فضای باز چه مزایا معایبی دارد با ما همراه باشید…

همانطور که میدانید پرورش بوقلمون در ایران بطور کلی به دو دسته 1 – بوقلمون بیوتی BUT گوشی (پرورش پرواری صرفا جهت تولید گوشت) و 2 – بوقلمون برنز تخم گذار (علاوه بر تولید گوشت، جوجه کشی و تخم گذاری) تقسیم میشود.

پرورش بوقملون بیوتی BUT گوشتی در فضای باز

از آنجایی که در پرورش بوقلمون بیوتی هدف اصلی افزایش ضریب تبدیل وزن گیری و تولید گوشت است لذا از همان هفته اول پرورش دو فاکتور مهم را باید در نظر داشته باشید. دما و نور

کنترل دما و نور در افزایش راندمان تولید گوشت و کیفیت پرورش تاثیر زیادی دارد پس اولین نتیجه گیری این است که اگر به دنبال کار اصولی با راندمان تولید گوشت بالا و سوددهی مناسب هستید باید بدانید پرورش بوقلمون بیوتی در فضای باز به علت خارج شدن از شرایط دمایی و نور استاندارد باعث کاهش راندمان تولید میشود.

باز ممکن است با خود بگویید اگر یک فضایی را برای استراحت در شب در نظر بگیریم و در طول روز بوقلمون ها بیرون باشند چطور؟ پاسخ این است که اگر حتی شما بتوانید دو فاکتور نور و دما را در شب کنترل کنید اما در طول روز دما و نور بالا یا پایین شود باز هم باعث کاهش راندمان تولید میشود.

دما برنامه نوری مناسب برای پرورش بوقلمون بیوتی : اگر جوجه بیوتی از یک روزگی دست خودتان است در 48 ساعت اول بصورت مداوم باید سالن روشن باشد تا جوجه ها خوردن و آشامیدن را یاد بگیرند. سپس هر شبی نیم ساعت به خاموشی اضافه میکنید تا بعد از 2 هفتگی به میزان 16 ساعت نور در شبانه روز برسند. طبق آزمایشات انجام شده نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبی از نظر رشد نسبت به نور سفید در بوقلمون ها دارند.

بوقلمون ها نیز مانند مرغ ها در نور آبی قادر به دیدن نیستند لذا هنگام گرفتن آنها میتوانید از نور آبی استفاده کنید اما توجه داشته باشید از نور آبی به هیچ عنوان بصورت مداوم استفاده نکنید.

نکته آخر : نکته دیگری که در پرورش بوقلمون گوشتی بیوتی اهمیت دارد جلوگیری از جست و خیر و فعالیت بدنی زیاد پرنده است با توجه به این که هدف ما افزایش ضریب تبدیل وزن گیری است فعالیت بدنی زیاد پرنده باعث کاهش راندمان تولید میشود بنابراین اگر به فکر پرورش بوقلمون بیوتی گوشتی هستید بهتر است فقط به فکر آماده سازی یک سالن با رعایت اصول و استاندارد های تعریف شده باشد.

 

پرورش بوقلمون برنز در فضای باز

هدف از پرورش بوقلمون برنز معمولا تولید تخم و جوجه کشی از پرنده است، تخم گذاری بوقملون تقریبا از سن 7 ماهگی شروع میشود لذا میتوانیم تا قبل از رسیدن به مرحله تخم گذاری یعنی تا حدود 6 ماهگی پرنده را در فضای باز پرورش دهیم اما بعد از 6 ماهگی (حدودا یک ماه مانده به مرحله تخم گذاری) از آنجایی که دما و نور دو فاکتور حیاتی برای افزایش راندمان تولید تخم از بوقلمون است بسیار مهم است که بوقلمون ها مخصوصا ماده ها مطلقا در سالن و تحت شرایط نوری و دمایی خاص باشند و تا اتمام مرحله تخم گذاری (حدودا 6 ماه) از سالن بیرون نیایند.

پرورش بوقلمون برنز در فضای باز

آیا پرورش بوقلمون در فضای باز باعث کاهش هزینه میشود؟

بله بخاطر اینکه حدود 70 درصد هزینه ها برای خرید خوراک صرف میشود استفاده از این روش در پرورش بوقلمون برنز تا قبل از مرحله تخم گذاری باعث کاهش هزینه دان میشود و میتوان از محصولاتی نظیر یونجه، کلم، سبزی، علوفه مرتعی، شلغم و… در کنار دان مصرفی استفاده کرد. توجه داشته باشید که این نوع علوفه های طبیعی را نباید بطور کامل جایگزین دان مخصوص کنید بلکه به عنوان مکمل در کنار دان مخصوص بوقلمون استفاده شود و حداکثر میتوانید 40 درصد از دان مخصوص بوقلمون را کم کنید.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

معایب پرورش بوقلمون در فضای باز

1 – احتمال بیماری از طریق حشرات و خاک و هوا

2 – قابل کنترل نبودن نواسانات آب و هوایی

3 – کاهش راندمان تولید گوشت بخاطر عدم کنترل دما و نور

 

مزایای پرورش بوقلمون در فضای باز

1 – کاهش هزینه دان و خوراک

2 – تولید محصولات ارگانیک

3 – فروش محصولات ارگانیک به قیمت بیشتر

 

نتیجه گیری :

همانطور که در بالا گفتیم برای بوقملون بیوتی بخاطر کاهش راندمان تولید گوشت و ضریب تبدیل نمیتوانیم روی فضای باز حساب کنیم اما در بحث بوقلمون برنز تا سن 6 ماهگی (قبل از ورود به مرحله تخم گذاری) میتوانیم از فضای باز و علوفه های طبیعی برای کاهش هزینه های تولید استفاده کنیم اما با توجه به چهار فصل بودن و شرایط آب و هوایی کشورمان امکان اجرای این سیستم در طول 12 ماه سال امکان پذیر نمیباشد و در بیشتر نقاط کشور تنها از این روش میتوان 4 یا 5 ماه در سال استفاده شود.

اما بطور کلی پیشنهاد ما این است که سرمایه گذاری خود را بخاطر معایبی که برای فضای باز در بالا گفتیم در فضای بسته و قابل کنترل انجام دهید چرا که در این روش ریسک کمتری خواهید داشت و راندمان تولیدتان نیز حفض میشود.

 

نمونه مزرعه پرورش طیور در فضای باز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares