پرورش بوقلمون در خانه از مشاغلی است که اخیرا با توجه به افزایش ظرفیت مصرف گوشت بوقلمون در کشور مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته پس اگر شما هم میخواهید وارد این شغل دوست داشتنی و پردرآمد بشید باید اطلاعات کاملی از شرایط نگهداری پرنده، انواع نژاد بوقلمون، نوع و شرایط سالن و خوراک و دان بوقلمون داشته باشید.

 

در سال های اخیر با افزایش ظرفیت مصرف گوشت بوقلمون، زمینه برای توسعه کسب و کار پرورش بوقلمون مهیا شده لذا اگر به دنبال کسب و کاری به عنوان شغل دوم و افزایش درآمدتان هستید و فضای باز و کافی برای پرورش بوقلمون در خانه دارید حتما از این فرصت استفاده کنید.

بوقلمون در خانه

چه فصلی برای پرورش بوقلمون در خانه مناسب است؟

بخاطر شرایط اقلیمی و آب و هوا پرورش بوقلمون به روش سنتی در کشور ما بیشتر در استان های خراسان رضوی، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی، مرکزی، همدان و اصفهان استفاده میشود. پرورش بوقلمون تعداد پایین بهتر است در فصول گرم سال آغاز شود تا از تلفات سرمای هوا و نیاز به تجهیزات اضافه برای گرم کردن جلوگیری شود.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

بهترین نژاد برای پرورش بوقلمون در خانه

بطور کلی پرورش بوقلمون در ایران به دو دسته 1 – بوقلمون بیوتی سفید صنعتی 2 – بوقلمون برنز اصلاح شده تقسیم میشود. اگر بخواهید نوع اول را برای شروع کار انتخاب کنید بهتر است بفکر آماده سازی یک سالن مجهز با تعداد بالا و صرف هزینه بیشتری باشید اما اگر میخواهید پرورش بوقلمون را در خانه با تعداد کم، هزینه کمتر و بی دردسر انجام دهیم پیشنهاد ما انتخاب بوقلمون برنز اصلاح شده است.

دوره رشد بوقلمون برنز حدود 5 ماه است که در این مدت درصورت مصرف دان مناسب به وزن حدود 7 کیلو میرسد. هزینه دان نیز به ازای هر بوقلمون حدود 70 هزار تومان است.

فضای مورد نیاز : اگر فضایی در حدود 15 متر در حیاط منزل دارید تهیه یک گله 35 – 40 تایی برای شروع کار میتواند مناسب باشد.

تهیه جوجه : با توجه به اینکه میخواهید پرورش بوقلمون در خانه و به روش سنتی انجام دهید بهتر است جوجه یک ماهه تهیه کنید و برای شروع کار سمت جوجه یک روزه نروید چرا که بخاطر شرایط خاص نگهداری جوجه یک روزه تلفات زیادی خواهید داد. جوجه یک ماهه را میتوانید با قیمت حدود 40 هزار تومن تهیه کنید.

شرایط سالن : اگر یک انباری یا سالنی در حد 15 متر در حیاط منزل خود دارید میتوانید براحتی تعداد 40 قطعه بوقلمون بالغ را در آن نگهداری کنید. رعایت 3 نکته زیر برای نگهداری بوقلمون در سالن ضروری است :

1 – پاکسازی و ضدعفونی سالن : قبل از ورود جوجه حتما باید بصورت کامل سالن را شستشو و پاکسازی کنید و سپس با استفاده از ماده ترکیبی فرمالکس فضای سالن را گازدهی و ضدعفونی کنید. (بخوانید » اهمیت شستشو و ضدعفونی سالن پرورش بوقلمون)

2 – هوادهی و تهویه سالن : از یک سوی سالن باید هوا وارد شود و از سمت مقابل هوا توسط هواکش خارج شود.

3 – کف و دیوار سیمان باشد : توجه داشته باشید کف سالن بصورت کامل و دیوار ها تا یک متر باید سیمان باشد تا موجب بستر خواری و بروز بیماری از این سمت نشود. ضمن اینکه برای نرم شدن بستر و راحتی پرنده در سالن پیشنهاد میکنم حتما کف سالن پوشال پهن کنید میتوانید از سفال یا ساقه گندم تمیز استفاده کنید توجه داشته باشید هنگام ضدعفونی و گازدهی سالن پوشال در سالن پهن شده باشد تا آن هم ضدعفونی شود.

 

خوراک و دان بوقلمون

نوع خوراک و تغذیه بوقلمون در افزایش راندمان تولید و وزنگیری بوقلمون تاثیر مستقیم دارد. برای اینکه به حداکثر ضریب تبدیل و راندمان تولید گوشت برسید بهتر است همواره از دان مخصوص بوقلمون استفاده کنید اما اگر میخواهید هزینه کمتری صرف خرید دان کنید برای پرورش بوقلمون در خانه پیشنهاد میکنم 70 درصد خوراک را با تهیه دان مخصوص بوقلمون و 30 درصد را با استفاده از علوفه مرتعی، یونجه، سیفی جات، سبزی و… تامین کنید.

این مطلب را هم بخوانید : پرورش بوقلمون در فضای باز یا سالن؟ کدام بهتر است؟

نوع فروش! نقش کلیدی در میزان سود

در پایان کار شما میتوانید بوقلمون های پروار شده خود را به قیمت روز به کشتارگاه شهر خود واگذار کنید اما گاهی شاید قیمت آن چیزی نباشد که شما را راضی کند لذا شما میتوانید تعدادی از بوقلمون ها را بصورت تک فروشی با قیمت بیشتر از تولید به مصرف مردم برسانید به عنوان مثال کشتارگاه بوقلمون را از شما کیلویی 15 هزار تومان خریداری می‌کند و در بازار گوشت بوقلمون کیلویی 28 هزار تومان است. حالا اگر ظرفیت فروش داشته باشید میتوانید خودتان بوقلمون ها را ذبح کرده و گوشت تازه بوقلمون را به قیمت حدود 25 هزارتومان به همشهریان خود بفروشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares