سلام خدمت همه کاربران و همراهان سایت ماکی یار – امروز در مطلبی متفاوت میخواهیم با یکی از کارآفرینان خوب صنعت بوقلمون در استان خراسان رضوی آقای میلاد شاکر در مورد کسب و کاری که سال گذشته راه اندازی کرد صحبت کنیم و ببینیم چطور با 250 قطعه بوقلمون 170 میلیون تومان سود کرده و هزینه پرورش بوقلمون و درامد پرورش بوقلمون را محاسبه کنیم.

 

مکالمه زیر از زبان خود آقای میلاد شاکر نوشته شده – نویسنده ماکیار

شروع کارت از کجا بود و چطور وارد این شغل شدی؟

من در نانوایی کار میکردم اما مدتی بود در فکر پرورش بلدرچین و بوقلمون بودم اما اطلاعات زیادی از در این حوزه نداشتم تا اینکه متوجه شدم یکی از دوستان دورم در کار پرورش بوقلمون BUT بیوتی گوشتی است. مدتی با ایشان صحبت میکردم و فعالیت هایش را دنبال میکردم تا درنهایت با توجه به تحقیقات خودم و مشورت هایی که از دوستم گرفتم به این نتیجه رسیدم که سالنی را برای پرورش بوقلمون برنز تخم گذار آماده کنم.

 

دوستت در کار بوقلمون بیوتی بود تو چرا بوقلمون برنز را انتخاب کردی؟

راستش بازار بوقلمون بیوتی نوسانات زیادی داشت اتفاقا دوستم از پرورش بوقلمون بیوتی سود هم کرده بود اما در دوره پرورش آخر بخاطر کاهش قیمت گوشت بوقلمون سود زیادی بدست نیاورد و با توجه به اطلاعات خوبی که دوستم از پرورش بوقلمون برنز تخم گذار ذاشت پیشنهاد کرد بوقلمون برنز تخم گذار را برای پرورش انتخاب کنم که خداروشکر انتخاب خوبی بود.

 

دقیقا از چه تاریخی و با چند قطعه شروع کردی؟

اواسط تیر ماه سال 97 بود که سالن 130 متری آماده کرده بودم و 500 قطعه بوقلمون برنز یک ماهه به مبلغ 29 هزار تومان تهیه کردم حدود 15 میلیون تومان صرف خرید جوجه یک ماهه کردم. در اوایل کار بخاطر اینکه تجربه زیادی نداشتم تعداد کمی تلفات دادم (25 قطعه) البته دوستم هم کمک زیادی به من کرد و تجربیاتش را در اخیتارم میگذاشت که اگر نبود شاید تلفات سنگین تری متحمل میشدم.

حدود 475 قطعه بوقلمون داشتم که متشکل از 220 قطعه ماده و 255 نر بود.

من به تعداد 40 – 50 قطعه بوقلمون نر برای جفتگیری با 220 ماده نیاز داشتم لذا بعد از حدود 5 ماه تعداد 210 قطعه بوقلمون نر که به میانگین وزن 7 کیلو رسیده بودند را به قیمت کیلویی 14 هزار تومان فروختم. حدود 20 میلیون تومان بدست آوردم تا هزینه هایی که برای خرید دان کرده بودم تا حدودی جبران شود.

 

بوقلمون ها به تخم آمدند و قسمت شیرین ماجرا شروع شد

اوایل بهمن 98 بود که بوقلمون ها به تخم آمدند و من تعداد 220 بوقلمون مولد تخم گذار داشتم که روزی 110 تا 140 تخم برداشت میشکردم. در اوایل کار فکر نمیکردم به این بازدهی برسم اما با رعایت اصول پرورش و همچنین کمک های دوستانم بازدهی خوبی گرفتم. تا حدود یک ماهونیم بخاطر نداشتن دستگاه جوجه کشی مجبور بودم تخم ها را بفروشم آن موقع تخم نطفه دار بوقلمون را حدود 7 هزار تومان میفروختم که پول خوبی بود اما متوجه شدم اگر خودم دستگاه جوجه کشی داشته باشم سودم چند برابر میشود لذا با توصیه دوستانم اقدام به تهیه دستگاه جوجه کشی کردم.

 

تولید و فروش جوجه یک ماهه

اوایل فروردین 98 بود که دستگاه جوجه کشی راه اندازی شده بود اما میزان تولید تخم گله کمی کاهش پیدا کرده بود و به روزی 100 عدد تخم رسیده بود. من هر ده روز تخم ها را جمع آوری میکردم و داخل دستگاه میگذاشتم حدود 29 روز طول میکشد تا تخم ها تبدیل به جوجه شود و با توجه به شرایط آب و هوایی خوب منطقه تخم ها حدود 90 درصد نطفه داشت و بطور کلی من حدود 75 درصد تخم ها را جوجه میکردم و یک ماهه میکردم و بعد میفروختم.

 

کاهش میزان تولید تخم و نطفه داری

با گذشت زمان و بیشتر شدن سن بوقلمون ها و همچنین گرم شدن هوا میزان تخم گذاری بوقلمون ها و نطفه داری کاهش پیدا کرد بطوری که در یک ماه آخر حدود 60 تخم در روز جمع آوری میکردم که تقریبا نصف دوران پیک تخم گذاری بود. علاوه بر این میزان نطفه داری تخم ها هم بخاطر گرم شدن هوا به طرز چشم گیری پایین آمده بود و گاهی به زیر 70 درصد میرسید که بعدا با خنک کردن هوا بهتر شد.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

تفاوت فروش جوجه یک روزه با یکماهه

من هر ده روز حدود 750 قطعه جوجه یک روزه تولید میکردم قیمت جوجه یک روزه آن موقع (فروردین 98) حدود 25 تومان بود درصورتی که جوجه یک ماهه بیش از 40 هزار تومان به فروش میرفت بخاطر همین تصمیم گرفتم با کمک برادرم جوجه های تولید شده را پس از یک ماه نگهداری با قیمت بهتری بفروش برسانیم.

 

مشکلی از بابت فروش نداشتی؟

خداروشکر مشتری برای جوجه بوقلمون برنز همیشه بوده مخصوصا در سال 98 که صنعت پرورش بوقلمون مخصوصا نژاد برنز پیشرفت چشمگیری داشته تقاضا برای تخم – جوجه یک روزه و یک ماهه بسیار زیاد بود بخاطر همین هم قیمت تخم و جوجه هر روز گرانتر میشد. تا حدی که قیمت جوجه یک روزه تا 32 هزار تومان و قیمت جوجه یک ماهه بوقلمون برنز تا 50 هزار تومان هم رسید(خرداد و تیر 98). درحالی که سال گذشته من جوجه یک ماهه برنز را 29 هزار تومان خریده بودم.

 

هزینه پرورش بوقلمون | درامد پرورش بوقلمون

اگر بخواهم حدود حساب کتابم را شرح دهم هزینه پرورش بوقلمون و درآمد پرورش بوقلمون برای من به این شکل است که :

  • هزینه خرید تجهیزات و وسایل مورد نیاز = 5 میلیون
  • هزینه خرید جوجه = 15 میلیون تومان (500 قطعه بوقلمون برنز یکماهه به قیمت 29 هزار تومان در تیرماه 97)
  • هزینه خرید دان در کل دوره = 35 میلیون تومان
  • هزینه خرید دستگاه جوجه کشی (یک 3 هزار تایی + هزار تایی) = 45 میلیون تومان
  • هزینه یک ماهه کردن جوجه های تولید شده + هزینه کارگر = 16 میلیون تومان
  • هزینه آب برق گاز و متفرقه ( هزینه پرورش بوقلمون ) = 2 میلیون

مجموع هزینه پرورش بوقلمون = 118 میلیون تومان

درآمد پرورش بوقلمون :

  • فروش 210 قطعه بوقلمون نر با میانگین وزن 7 کیلو به قیمت هرکیلویی 14 هزار تومان = 20 میلیون تومان ( درامد پرورش بوقلمون )
  • فروش حدود 3500 تخم نطفه دار بوقلمون در یکماه اول به قیمت 7 هزار تومان = 24 میلیون تومان
  • فروش حدود 5000 جوجه یک ماهه به قیمت میانگین 43 هزارتومان = 215 میلیون تومان
  • فروش 220 بوقلمون ماده از تخم افتاده + 50 قطعه نر با وزن 1500 کیلو به قیمت هر کیلویی 19 هزار تومان = 28 میلیون تومان

مجموع درآمد پرورش بوقلمون = 287 میلیون تومان

سود خالص و درامد پرورش بوقلمون 170 میلیون تومان در حدود 13 ماه

نکته : خرید دستگاه جوجه کشی به عنوان هزینه بازگشت ناپذیر حساب شده درصورتی که وسیله پول بالقوه است و با فروش آن در هر زمان میتوان 45 میلیون تومان هزینه دستگاه جوجه کشی را بازگشت داد.

 

میتوانستم بیشتر سود کنم

سود خالص من در این دوره حدود 170 میلیون تومان بود در صورتی که میتوانستم سود بیشتری داشته باشم من در طول دوره یک سری اشتباهاتی هم داشتم که مزید بر علت شد. یکی از این اشتباهات تلفات در هفته های اول پرورش بود که 25 جوجه بخاطر کم تجربگی من تلف شد یا در اول دوره تخم گذاری بخاطر اشتباهاتی که در ایجاد لانه تخم گذاری داشتم تعداد زیادی تخم شکسته روی دستم میماند که هنگام فروش برگشت میخورد.

مهم ترین نکته اینکه اگر من از همان ابتدا دستگاه جوجه کشی تهیه کرده بودم و بجای اینکه 3500 تخم بفروشم میتوانستم حداقل 2300 جوجه یک ماهه از این تعداد تخم تولید کنم که دست کم 50 میلیون تومان تفاوتش بود و به سود 170 میلیونی من اضافه میکرد هرچند من الان علاوه بر سود 170 میلیونی یک دستگاه جوجه کشی هم دارم که درحال حاضر بیش از 45 میلیون ارزش دارد که روی مبلغ سودم حساب نکردم. درامد پرورش بوقلمون

در هر حال خداروشکر میکنم از کارم راضی هستم و امیدوارم الگوی مناسبی باشم برای افرادی که میخواهند با بیکاری و بی پولی خداحافظی کنند و کسب و کار خودشان را داشته باشند و حتی برای افراد دیگر هم ایجاد شغل کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares