مقدار فضای لازم برای پرورش بوقلمون در سنین مختلف یکی از موضوعات اساسی است که هر پرورش دهنده ای باید بداند و رعایت کند. لذا برای رسیدن به حداکثر راندمان و مدیریت بهتر گله و همچنین جلوگیری از مشکلات احتمالی تراکم گله بوقلمون باید نگاه ویژه ای به به این مهم داشته باشید. با ما در ماکیار همراه باشید…

 

میزان تراکم گله بوقلمون

در یکی دو سال اخیر کار پرورش بوقلمون در ایران به شدت توسعه یافته و بخاطر سود قابل توجهی که دارد طرفداران زیادی پیدا کرده اما اگر اطلاعات درستی از نحوه صحیح پرورش و مدیریت آن کسب نکنید ممکن است دچار بیماری و مشکلات دیگر شده و خسارات سنگینی به شما وارد کند. میزان تراکم گله بوقلمون یکی از همین مواردی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید.

 

فضای لازم برای بوقلمون

همانطور که در جدول بالا میبینید مقدار فضا برای پرورش بوقلمون در هفته های مختلف متفاوت است بطور مثال اگر شما یک سالن 100 متری داشته باشید میتوانید 2000 قطعه بوقلمون را تا سن 7 روزگی نگه دارید و 1500 قطعه تا سن یک ماهگی برای 100 متر سالن مناسب است.

اما اگر صدمتر را برای بوقلمون بالغ بخواهیم درنظر بگیریم نهایتا 300 قطعه بیشتر نمیتوانیم داشته باشیم چرا که نگهداری تعداد بیشتر از حد مجاز باعث بروز مشکلاتی در گله میشود که در پایین خدمت تان ارائه خواهیم کرد.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

میزان فضای لازم برای پرورش گله بوقلمون برنز مولد :

اساسا بوقلمون برنز نسبت به نژاد BUT جست و خیز بیشتری دارد و به نسبت فضای بیشتری هم نیاز دارد مخصوصا اگر گله مولد برنز پرورش میدهید باید بدانید در هر متر مربع فقط 2/2 قطعه بوقلمون میتوانید نگه دارید درواقع در یک سالن صدمتری 220 قطعه. تراکم بیش از حد باعث عدم بازدهی مناسب و کاهش راندمان تخم گذاری گله میشود.

 

تراکم بالای گله بوقلمون چه مشکلاتی ایجاد میکند؟

1 – عدم یک نواختی گله و وزن گیری کم : یکی مشکلاتی که تراکم بالای گله بوقلمون ایجاد میکند عدم یکنواختی گله و وزن گیری نامناسب است به این علت که بوقلمون های قوی تر و اکثرا نر ها حق ماده ها و بوقلمون های ضعیف تر را میخورند و این باعث عدم یکنواختی گله و ضریب تبدیل نامناسب حتی برای نرها میشود.

2 – افزایش رطوبت و خیس شدن بستر : تراکم زیاد گله بوقلمون باعث افزایش رطوبت و خیس شدن بستر میشود که این موضوع باعث رشد و تکثیر باکتری و میکروب و درنتیجه فراخوانی بیماری های مختلف ناشی از رطوبت و بستر خیس میشود

3 – کانیبالیسم و همنوع خواری : تواکم بالای بوقلمون در بسیاری از مواقع باعث بروز کانیبالیسم در گله میشود بطوری که گله شروع به زدن همدیگر در حد مرگ میکنند و تا دل و روده همدیگر را درنیاورند دست نمیکشند. این حالت اگر کنترل و جلوگیری نشود خسارات سنگینی وارد میکند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares