یکی از مهم ترین مراحل شروع دوره جدید پرورش بوقلمون، شستشو و ضدعفونی کردن سالن است که اهمیت بسیارزیادی دارد اما متاسفانه آنچنان که باید مورد توجه قرار نمیگیرد و گاهی موجب خسارات سنگین میشود. باما در ماکیار همراه باشید تا اهمیت کار را خدمت تان ارائه دهیم…

 

چرا باید بعد از هر دوره پرورش سالن را سریع ضدعفونی کنیم؟

وقتی سالن از بوقلمون تخلیه میشود بستر شامل پوشال و کود میباشد که شرایط بسیار مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها، میکروب ها و موجودات تک سلولی فراهم میکند، لذا اگر یک برنامه دقیق و قوی برای پاکسازی و ضدعفونی سالن نداشته باشید باکتری ها در سالن باقی میمانند با محیط سازگارتر میشوند و درآینده عامل اصلی شیوع بیماری های مختلف در بوقلمون میشود.

بخاطر اهمیت موضوع برآن شدیم تا یک نمونه برنامه پاکسازی و ضدعفونی کامل سالن خدمت تولیدکنندگان گرامی ارائه دهیم تا از خطرات احتمالی ناشی از عدم پاکسازی سالن در امان باشید.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

شستشو و ضدعفونی کردن سالن پرورش بوقلمون در 9 مرحله

1 – تخلیه کود – حداکثر تا 72 ساعت بعد از تخلیه سالن کود تخلیه شود

2 – باقیمانده فضولات را از کف سالن و درو دیوار ها با کارتک کاملا بتراشید

3 – یک مرحله جاروکشی و خاکروبی کف سالن و سقف و درودیوار ها

4 – شستشوی کامل کف سالن، درودیوار و پنجره ها با آب (فشار آب)

5 – شستشوی سالن با پودرهای آنزیمدار مخصوص ماشین لباسشویی و آبکشی سالن بعد از یک ساعت (ترجیحا آب گرم)

6 – بازکردن ورودی هوا و استفاده از هواکش برای خشک شدن سالن و سپس خاموش کردن هواکش و بستن دروپنجره ها بعد از خشک شدن کامل سالن

7 – شعله افکنی کامل کف سالن با پریموس دسته بلند گازی (میتوانید با استفاده از ابزار ایزوگام کاری این عمل را انجام دهید)

8 – پهن کردن پوشال بر کف بستر و قراردادن تجهیزات سالن (آبخوری و دانخوری و… که قبلا شستشو و ضدعفونی شده اند)

9 – گازدهی سالن با استفاده از فرمالکس.

 

ضدعفونی سالن بوقلمون

فرمالکس یک بسته ترکیبی شامل مایع و پودر میباشد. قبل از استفاده باید تمام پنجره ها و منافذ سالن را ببندید و در وسط سالن در یک تشت روحی یا تین حلبی پودر فرمالکس را بطور کامل خالی کنید سپس مایه را روی پودر بریزید و با یک چوب بلند طوری که خودتان زیاد نزدیک نشوید پودر و مایع را هم بزنید تا با هم مخلوط شود این عمل دود شدید و خطرناکی تولید میکند لذا توجه داشته باشید زیاد در معرض دود قرار نگیرید و این کار را خیلی سریع در حد یک دقیقه تمام کنید و از سالن خارج شوید. (فرمالکس را میتوانید از داروخانه های دامپزشکی با قیمت 8 هزار تومان تهیه کنید)

10 – بعد از 24 ساعت در و پنجره سالن را باز کنید تا دود بطور کامل از سالن خارج شود. 24 تا 48 ساعت زمان برای تخلیه دود از سالن کافی است.

 

ضدعفونی سالن بوقلمون

تبریک! عملیات شستشو و ضدعفونی سالن پرورش بوقلمون بطور کامل انجام شد و حالا میتوانید با خیال راحت جوجه ها را وارد سالن کنید. ضمنا پیشنهاد میکنم در محل در ورودی سالن هم آهک بریزید تا از ورود آلودگی های احتمالی بر کف کفش یا چکمه هم جلوگیری کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares