بستر بوقلمون یا کف سالن بوقلمون نقش زیادی در وضعیت سلامت گله دارد. در سالن های بسته پرورش بوقلمون بخاطر تماس مداوم پرنده با بستر سلامت گله ارتباط مستقیم با کیفیت بستر سالن دارد به همین خاطر هرگونه تغییر در وضعیت بستر مثل افزایش رطوبت یا بستر خیس و مرطوب باعث مشکلات زیادی در روند پرورش گله میشود و در نهایت باعث کاهش چشمگیر راندمان و بازدهی گله میشود. ادامه مطلب را در ماکیار بخوانید…

 

مدیریت بستر

کیفیت بستر با مواردی همچون دمای سالن، میزان تهویه و هوادهی سالن، میزان تراکم گله ارتباط مستقیم دارد و وظیفه شما به عنوان پرورش دهنده کاهش تکثیر میکروارگانیزم ها برای حفظ سلامت پاها، پیشگیری از بروز بیماری های احتمالی از بستر می باشد.

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

چه عواملی باعث ایجاد بستر مرطوب میشود؟

1 – عمق کم بستر : از ابتدای دوره پرورش عمق بستر باید مناسب انتخاب شود بطور مثال اگر از پوشال یا کلش استفاده میکنید در تابستان 6-7 سانتی متر و در زمستان حدود 10 سانتی متر عمق بستر در نظر بگیرید

2 – هوادهی و تهویه ضعیف و نامناسب : هوادهی و تهویه سالن را بسیار جدی بگیرید چرا که اولین و اصلی ترین عامل ایجاد بستر مرطوب و شیوع بیماری است.

3 – دمای نامناسب : دمای خنک باعث افزایش رطوبت میشود. افزایش دمای سالن قابلیت کنترل رطوبت توسط هوا را دوبرابر میکند.

4 – مدیریت ضعیف آبخوری ها : ریزش و نشتی آب در اطراف آبخوری ها همیشه یکی از معضلات پرورش دهندگان تازه کار بوده که باعث میشود اطراف آبخوری همیشه خیس و مرطوب باشد و این رطوبت محدوده زیادی از کف سالن را درگیر کند. بهتر است بصورت روزدرمیان محدوده رطوبتی و خیس اطراف آبخوری را از بستر جدا کنید.

 

چند نکته مهم در مورد انتخاب نوع بستر برای جوجه بوقلمون

برای کف سالن برای جوجه بوقلمون حتما باید از موارد نرم مثل براده چوب یا کلش استفاده کنید – اکیدا جوجه را روی سطوح سیمانی و سخت رها نکنید (روی سیمان کلش بریزید)

پس از گازدهی و قبل از ورود جوجه حداقل 48 ساعت زمان برای خروج گاز فرمالین نیاز هست.

وجود تراشه های ریز و گرد چوب بهمراه پوشال باعث بروز مشکلات تنفسی در پرنده میشود.

عمق پوشال در تابستان 6-7 سانتیمتر و در زمستان حدود 10 سانتی متر باشد.

دقت داشته باشید از پوشال خیس یا رطوبتی نباشد یا کپکی آلودگی نداشته باشد چرا که باعث بروز عفونت های قارچی و تنفسی و چشمی بخصوص در جوجه های کم سن میشود.

بهتر است رطوبت بستر چیزی بین 20 تا 40 درصد باشد. رطوبت کم باعث بوجود آمدم گرد و غبار و مشکلات تنفسی میشود و رطوبت زیاد بستر باعث بروز عفونت های روده ای و انگلی و مشکلات در اندام حرکتی و افزایش گاز آمونیاک در سالن میشود.

هرگونه ماده ای که به عنوان بستر استفاده میکنید باید قبل از گاز دادن سالن در سالن باشد تا ضدعفونی شود.

مدیریت آبخوری ها در سالن و جلوگیری از ریزش آب در اطراف آبخوری و خشک نگه داشتن بستر بسیار مهم است. لذا از عدم نشتی و ریزش آب از آبخوری ها مطمئن شوید. یا اگر اطراف آبخوری خیسی و رطوبت مشاهده کردید بهتر است بصورت مداوم محدوده رطوبتی و خیس را از بستر جداکنید.

بستر سالن بوقلمون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares