سلام خدمت همه دوستان و همراهان سایت ماکیار – اگر پرورش دهنده بوقلمون هستید یا به هر طریق در صنعت بوقلمون کار میکنید یکی از الزامات موفقیت شما در این حوزه این است که حتما باید انواع بیماری های بوقلمون را بشناسید، روش های درمان بیماری بوقلمون را بدانید و با علت بروز بیماری در بوقلمون آشنا باشید در غیر این صورت ممکن است بیماری وارد گله بوقلمون شود که با روش ساده ای قابل درمان باشد اما با عدم آگاهی شما از نحوه درمان خسارات جبران سنگینی را وارد کند. با ما همراه باشید….

 

نکته 1 : احتمال بروز بیماری و خطر تلفات بوقلمون در 40 روز اول زندگی آنها بیشتر است.

نکته 2 : تزریق به موق واکسن بهترین راه پیشگیری از انواع بیماری در بوقلمون میباشد.

 

1 – بیماری نیوکاسل در بوقلمون :

یکی از خطرناک ترین و مهم ترین بیماری ها در همه طیور نیوکاسل است این بیماری در بوقلمون شدید تر است  و میتواند خسارت سنگینی در زمان کوتاهی به پرورش دهنده وارد کند. نیوکاسل یک بیماری ویروسی عفونی واگیردار است که سیستم عصبی، گوارش و سیستم تنفسی پرنده را مورد هدف قرار میدهد و براحتی و به سرعت از راه تنفس، آب بینی و مدفوع همه بوقلمون ها را درگیر میکند.

علت بروز بیماری نیوکاسل در بوقملون :  عامل بیماری ممکن است از طریق ورود یک گنجشک به سالن، انتقال تجهیزات مرغداری مثل دانخوری آبخوری آلوده به سالن و حتی صرفا از طریق انتقال هوا صورت گیرد. بطور مثال لاشه یک کبوتر مبتلا به نیوکاسل در اطراف سالن میتواند این بیماری را از طریق هوا به داخل سالن بکشاند.

نشانه های بیماری نیوکاسل در بوقلمون : کم شدن تحرک، خس خس کردن سینه، آبریزی بینی و دهان، کاهش شدید اشتها از نشانه های اولیه بروز این بیماری میباشد اما زمانی که پرنده دچار فلج نسبی یا کامل شد یا اگر انحراف و پیج خوردن سر به پشت و زیر شکم یا به دوره خود چرخیدن یا لرزش مداوم سر را در پرنده مشاهده کردید به معنی اوج گرفتاری پرنده به بیماری نیوکاسل میباشد.(مطابق فیلم زیر)

بوقلمون مبتلا به نیوکاسل

 

درمان نیوکاسل در بوقلمون : هیچ درمان قطعی برای بیماری نیوکاسل در بوقلمون وجود ندارد بهترین راه پیشگیری از این بیماری و تزریق واکسن نیوکاسل است که در سن 10 روزگی میتوانید بزنید و باز در سن چهار ماهگی واکسن یادآوری نیوکاسل را میتوانید تزریق کنید تا از بروز بیماری نیوکاسل در بوقلمون جلوگیری کند.

اما با همه تفاسر اگر گله دچار این بیماری شد باید به سرعت بوقلمون هایی که نشانه هایی از نیوکاسل دارند را از گله جدا و قرنطینه کرد و داخل سالن هم بطور مداوم تا مدتی با خوراندن سیرماست یا دوغ و سیر بجای آب در آبخوری ها یا در صورت حاد بودن قضیه از بعضی آنتی بیوتیک ها استفاده کرد تا بیماری کنترل شود و تلفات به حداقل برسد. در صورت شیوع بیماری نیوکاسل در گله در خوشبینانه ترین حالت حداقل یک سوم گله تلف میشوند.

 

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

2 – کوکسیدیوز یا اسهال خونی در بوقلمون :

کوکسیدیوز یک انگل تک سلولی به نام آیمریا که سبب عفونت روده بوقلمون بیشتر در سنین بالا میشود. این بیماری بیشتر زمانی که تراکم گله بالا باشد و جا تنگ باشد و در مقابل بهداشت و نوع مدیریت ضعیف باشد بروز و نمود پیدا میکند. این بیماری به بیشتر دام ها از جمله گاو و گوسفند میتواند سرایت کند اما چون بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون و طیور صدمات بیشتری وارد میکند حسایت و اهمیت بیشتری دارد.

علت بروز کوکسیدیوز در بوقلمون : در صورتی که در مدفوع بوقلمون نوعی انگل به نام اوویست وجود داشته باشد و گله دچار بستر خواری شود این بیماری شکل میگیرد. بستر خواری در سالن های بوقلمون شایع است و همیشه در مقاطعی بعضی بوقلمون ها به بسترخواری روی میاورند که باید سعی شود با ترفند های مختلف مثل آویزان کردن یونجه و… روی سر پرنده یا هر ترفند دیگری از بستر خواری پرنده جلوگیری کرد. در صورت مبتلا شدن یکی از بوقلمون ها به کوکسیدیوز با خوردن و آشامیدن ممکن است بقیه پرندگان را نیز درگیر کند.

نشانه های بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون : کم اشتهایی و لاغرشدن پرنده، اسهال خونی و مشاهده خون در مدفوع پرنده، ضعف در ماهیچه ها کم تحرکی، چرت زدن پرنده که معمولا اطراف دیوار ها جمع میشوند – فرو بردن گردن به داخل، کم خونی و نرمی استخوان از نشانه های بروز بیماری کوکسیدیوز در بوقلمون میباشد.

پیشگیری و درمان بیماری کوکسیدیوز : رعایت بهداشت مخصوصا بستر و عدم رطوبت زیاد در کف سالن مهم ترین راه پیشگیری و درمان این بیماری است. استفاده از دارو های ضد کوکسیدیوز محلول در آب با نظر دامپزشک میتواند اثربخش باشد و همچنین توجه داشته باشید دان مورد استفاد در بوقلمون ها خاصیت ضد کوکسیدیوز را داشته باشد.

 

این مطلب را هم بخوانید : چطور با 250 بوقلمون 170 میلیون سود کردم؟

3 – تب لجن یا تاج آبی در بوقلمون :

این بیماری را بیشتر با نام تاج آبی میشناسند از علایم و نشانه های این بیماری میتوان به بی حالی و بی اشتهایی اشاره کرد. فضولات پرندگان مبتلابه این بیماری بسیار آبکی و به رنگ قهوه ای مایل به سبز میباشد.

علت بروز بیماری تب لجن در بوقلمون : این بیماری معمولا بخاطر خوردن دان و آب آلوده به مدفوع بوقلمون میباشد و در هر سنی میتواند پرنده را درگیر کند. تب لجن معمولا در فصل تابستان و گرما بروز و نمود پیدا میکند چرا که عوامل بیماری زا در مدفوع بوقلمون در فصل گرما رشد بیشتری دارد و طبیعتا اثر مخرب آن چند برابر میشود.

پیشگیری و درمان : برای پیشگیری و درمان این بیماری ضمن رعایت بهداشت و شستشوی روزانه آبخوری ها و دانخوری ها میتوان به استفاده از آنتی بیوتیک های محلول در آب تحت نظر دامپزشک استفاده کرد.

 

4 – کانیبالیسم یا همنوع خواری در بوقلمون :

کانیبالیسم یک نوع بیماری روانی در بوقلمون میباشد که درآن بوقلمون ها پر و گوشت همدیگر را در حد مرگ میخورند و این حالت به سرعت در گله فراگیر میشود. به محض اینکه یکی از بوقلمون ها زخمی روی بدنش مشاهده شود دیگر بوقلمون ها را برای نابود کردنش به سرعت تحریک میکند.

برای مشاهده اطلاعات کامل تر از کانیبالیسم کلیک کنید »» کانیبالیسم | همنوع خواری در بوقلمون

همنوع خواری کانیبالیسم

علت بروز کانیبالیسم : تراکم بالای گله – نور زیاد – وجود بوقلمون با رنگ دیگر یا سنین مختلف کنار یکدیگر

روش های درمان و جلوگیری : کاهش نور سالن – مشغول نگه داشتن و پرت کردن حواس پرنده با ترفند های مختلف مثل آویزان کردن یونجه بالای سر پرنده – جدا کردن پرندگان زخمی – حذف نقاط آفتاب افتادگی در سالن

 

این مطلب را هم بخوانید : مقدار فضای لازم برای پرورش بوقلمون از یک روزگی تا…

5 – آبله یا زیگیل بوقلمون :

زخم های زیگیل مانندی مشابه تصویر زیر در نقاطی از بدن پرنده که پر ندارد مثل سر و تاج و ریش گوش و چشم پدیدار میشود. تشخیص آبله در بوقلمون آشکار است و براحتی میتوان پرندگان مبتلا را شناسایی و از گله خارج کرد.

آبله بوقلمون
نشانه ها و تاثیر آبله در بوقلمون : وجود جوش و زیگیل روی سر و تاج و ریش – کاهش رشد – کاهش اشتها – در بوقلمون های تخم گذار کاهش تولید تخم
پیشگیری و درمان : این نوع بیماری درمان قطعی ندارد و بهتر است به محض مشاهده، بوقلمون های بیمار را از سالن خارج و قرنطینه کرد بهترین راه پیشگیری از بیماری آبله بوقلمون انجام واکسیناسیون به موقع میباشد

 

 

6 – عفونت کیسه زده در جوجه بوقلمون یک روزه :

عفونت کیسه زرده صرفا در جوجه های تازه متولد شده تا سن 7 روزگی اتفاق می افتد و عامل اصلی تلفات در روزهای ابتدای بوقلمون میباشد. (تصویر زیر نمونه عفونت کیسه زرده میباشد)

عفونت کیسه زرده در بوقلمون

علت بروز عفونت کیسه زرده : محیط غیربهداشتی جوجه کشی و نفوذ آلودگی از طریق ناف که باعث عفونی شدن کیسه زرده و عدم جذب آن میشود. تلفات ناشی از عفونت کیسه زرده معمولا زیر 10 درصد است.

پیشگیری و درمان عفونت کیسه زرده : معمولا از روز دوم تولد جوجه به مدت 5 روز از آنتی بیوتیک برای جذب کیسه زرده استفاده میشود

 

7 – بیماری آسیت در بوقلمون :

بیماری آسیت در بوقلمون به علت کمبود نمک در جیره غذایی و همچنین عدم تهویه مناسب رخ میدهد. پس میتوانید امیدوار باشید که در صورت استفاده از دان مخصوص بوقلمون و تهویه مناسب جزء اصول اولیه پرورش بوقلمون میباشد هرگز درگیر این بیماری نخواهید شد.

نشانه های آسیت در بوقلمون : جمع شدن مایع سرمی شکل در محدوده شکم، تورم کبد، برزگ شدن قلب نسبت به حالت طبیعی و ورم سمت راست پرنده، عطسه، کبود شدن سر و صورت

پیشگیری و درمان : بهترین راه برای مقابله با بیماری های بوقلمون پیشگیری است همانطور که در بالا هم گفتیم استفاده از تهویه مناسب و همچنین جیره غذایی مناسب میتوان از بروز این بیماری جلوگیری کرد ضمن اینکه با نظر دامپزشک میتوان از برخی دارو ها نیزبرای مقابله با این بیماری استفاده کرد

 

این مطلب را هم بخوانید :5 نکته مهم در پرورش بوقلمون

نتیجه گیری :

شاید پس از خواندن این مطلب کمی دلسرد و نا امید شده باشید و ریسک پرورش را با وجود انواع بیماری های بوقلمون نپذیرید اما دوستان! اصلا نگران نباشید! همیشه گفتند پیشگیری بهتر از درمان است. فقط کافی است در یک چهارچوب مشخص حرکت کنید و یک سری باید ها و نباید ها را در پرورش بوقلمون رعایت کنید به شما قول میدهیم هیچ وقت درگیر هیچ کدام از بیماری هایی که مطالعه کردید نشوید.

این بایدها و نباید ها کارهای بسیار ساده و روتینی هستند که در پست های قبلی تماما به آنها اشاره کردیم. حتما مطالب قبلی را هم مطالعه کنید اما در اینجا بصورت خلاصه و مفید به چند نمونه از اشتباهات و سهل انگاری هایی که اخیرا شاهد آن بودیم و باعث بیماری در بوقلمون شده اشاره میکنم تا شما هم استفاده کنید :

1 – بهداشت : هر وسیله ای را اعم از آبخوری دانخوری، تجهیزات، اجر، چوب و… بدون شستشو و ضدعفونی وارد سالن نکنید.

2 – از ورود پرندگان دیگر مثل گنجشک و… داخل سالن و حتی انبار دان اکیدا جلوگیری کنید.

3 – کیفیت دان ارتباط مستقیم با سلامت گله دارد. نوع دان را به بکباره تغییر ندهید همیشه تدارک دان را داشته باشید کیسه های دان را در محیط های مرطوب یا آلوده نگه داری نکنید

4 – سعی کنید همیشه با یک نوع لباس و کفش وارد سالن شوید و از ورود افراد متفرقه بدون پوشیدن لباس و چکمه و استفاده از اسپره ضدعفونی جلوگیری کنید.

5 – در تزریق واکسن به موقع هرگز کوتاهی و سهل انگاری نکنید و برای نوع واکسن و تزریق آن حتما با دامپزشک مشورت کنید.

6 – برای بالارفتن راندمان و بهبود کیفیت گله انواع ویتامین ها را بشناسید و در مواقع مورد نیاز حتما از آن استفاده کنید.

7 – به محض مشاهده نشانه های اولیه بیماری در بوقلمون به سرعت در جهت درمان و پیشگیری از شیوع آن اقدام نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares