اگر تازه وارد صنعت بوقلمون شده باشید ممکن است استرس در بوقلمون را خیلی جدی نگیرید اما قطعا بعد از مدتی متوجه میشوید که استرس بوقلمون گاهی میتواند چقدر زیان آور باشد. بذا با ما همراه باشید تا انواع استرس و عوامل ایجاد استرس در بوقلمون را بررسی کنیم و روش های جلوگیری و مقابله با آن را بیاموزیم.

استرس بطور کلی در دوحالت اتفاق می افتد.

1 – استرس هایی به سبب اقدامات ضروری و اجتناب ناپذیر مثل واکسیناسیون، نوک چینی، ناخن گیری، حمل و نقل و جابجایی و مواردی از این دست اتفاق می افتد.
2 – استرس هایی که بخاطر مدیریت ضعیف و بصورت ناخواسته اتفاق می افتد مثل تراکم زیاد و فضای محدود، استرس گرمایی ، تهویه نامناسب، قرارگرفتن طیور در مقابل شرایط سخت محیطی، ورود پرندگان دیگر مثل گنجشک و موسی کوتقی به داخل سالن و…

 

علائم تشخیص استرس در بوقلمون :

در وحله اول پرورش دهنده باید به محض وقوع مشکل از اوضاع آگاه شود که این امر مستلزم اگاهی از علائم استرس زا میباشد.
علائم نشان دهنده استرس در بوقلمون : این علائم در قالب حالت غیر طبیعی بال و پر – مرتب کردن مداوم پردها با نوک – پرخواشگری و همنوع خواری (کانیبالیسم) – کاهش میزان تخم گذاری – بی قراری پرنده و… میباشد.

 

استرس تراکم :

مطالعات و تحقیقات بسیاری نشان داده که استرس ناشی از تراکم باعث افزایش حساسیت در عوامل پاتوژن شده و در جوجه ها باعث بوجود آمدن رفتار غیرعادی مانند کانیبالیسم (همنوع خواری)، پرکنی و رفتار تهاجمانه میگردد.

استرس در بوقلمون

 

استرس گرمایی :

افزایش دمای محیط میتواند بر عملکرد طیور صنعتی اثرات مخرب داشته باشد زمانی که افزایش دما با افزایش رطوبت نیز همراه شود باعث بروز استرس گرمایی و اثرات زیان آور بیشتر میشود. علاوه بر هل هل کردن پرنده، میزان مصرف غذا در آب و هوای گرم کاهش میابد. این امر قسمتی از ناسازگاری فیزیولوژیکی طیور در مقابله با استرس گرمایی میباشد. کاهش مصرف غذا سبب کاهش دریافت مواد مغذی مورد نیاز برای رشد می گردد.

روش های کاهش استرس گرمایی :

1 – تهویه مناسب

2 – استفاده از آب خنک برای کاهش دمای بدن و کاهش استرس

3 – استفاده از دان پلت

4 – افزایش پروتئین و کاهش چربی جیره

5 – تجویز جوش شیرین و ترکیبات ضداسترس

6 – استفاده از پدهای خنک کننده (مثل پوشال) در جلوی هواده ها میباشد.

7 – افزایش جریان هوا (به ویژه در مناطق مرطوب)

این مطلب را هم بخوانید : انواع نژاد بوقلمون برای پرورش در ایران + انتخاب بهترین نژاد

استرس سرمایی :

هوای سرد در اغلب موارد باعث بروز هیپوترمی در بوقلمون میگردد این امر زمانی رخ میدهد که پرنده قادر به تنظیم کردن دمای بدن خود در زمان مواجه با سرما نیستند استرس سرما چالشی است که معمولا جوجه های گوشتی در طول حمل و نقل در زمستان آن را تجربه میکنند.

اگر جوجه ها در شش روز اول زندگی به مدت طولانی در دمای پایین قرار بگیرند ممکن است متابولیسم بدن آنها به مدت چندین هفته تحت تاثیر قرار گیرد و میزان وقوع آسیب افزایش میابد

 

استرس ناشی از ورود دیگر پرندگان در سالن :

یکی از بدترین استرس هایی که میتواند در مدت کوتاهی گله بوقلمون را به خطر بی اندازد استرس ناشی از ورود دیگر پرندگان و جانوران به سالن است. ورود یک گنجشک کوچک و پرواز آن داخل سالن بوقلمون مولد چنان باعث استرس میشود که میتواند تا 48 ساعت کاهش شدید میزان تخم گذاری را در پی داشته باشد. یا اینکه باعث آشفتگی بوقلمون ها و شکسگی بال و پر در اثر جست و خیر زیاد باشد.

استرس بوقلمون

استرس صوتی ناشی از صدا

قرار گرفتن پرنده در معرض سروصدای محیطی بر فاکتور های عملکردی طیور تاثیر منفی میگذارد واحد اندازه گیری شدت صدا در یک فارم با هر منبع تولید صدا دسیبل میباشد که با استفاده از دستگاه سونومتر اندازه گیری میشود.

سروصدا باعث تغییرات هورمونی از جمله افزایش فعالیت  غده فوق کلیوی میشود. پرنده در چنین شرایطی تمایل به مصرف خوراک ندارد در طی استرس سروصدا ترشحات معده به علت تغییرات مخاط معده مختل میشود. مخاط معده بدلیل تغییرات موقت در خون رسانی به آن و همچنین افزایش تحرک معده دچار تغییرات میگردد

 

استرس ناشی از واکسیناسیون

واکسیناسیون برای بوقلمون یکی از عوامل ایجاد استرس محسوب میشود که شامل استرس ناشی از انجام واکسیناسیون و واکنش های بعد از واکسیناسیون میباشد

 

استرس بیماری های عفونی

مواجهه با عوامل بیماری زا یکی از عوامل ایجاد استرس در بوقلمون میباشد این شرایط باعث بوجود آمدن پاسخ هایی با واسطه ایمنی میگردد که این پاسخ های سبب ایجاد تغییر در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی و پروتئین ها میشود.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares